

Nejprve je nutné zmínit, že dentální hygiena skutečně nepatří jen mezi zkrášlovací procedury. Jde o léčebný zákrok. Tímto procesem se odstraňují příčiny zánětu dásní (gingivitigy) a parodontitidy. Stomatologie neustále prochází vývojem. Můžeme sice namítat, že v minulosti dentální hygienistky neexistovaly, ale to neznamená, že jde o nový způsob, jak z pacienta dostat víc peněz. Ano, dřív se dásním taková péče nevěnovala, a také proto má většina lidí starších padesáti let velké problémy se zuby a s dásněmi nebo již spoustu zubů nemá; výjimkou bohužel nejsou ani zcela bezzubí lidé v této kategorii.
Co vás čeká?
Pokud jste ještě na dentální hygieně nebyli a chcete prvně vědět, co vás čeká, oslovili jsme Moniku Sojkovou, Dis., která působí jako dentální hygienistka na Dentální klinice Jan Stuchlík, která nám ochotně vysvětlila všechny kroky, které by měla dentální hygiena zahrnovat. Dentální hygienu může provádět specialista na dentální hygienu nebo sám zubařV první řadě je nutné zhodnotit úroveň ústní hygieny, k jejíž objektivizaci se nejčastěji používají indexy krvácivosti dásní. Dále je vhodné se podívat po kazech, jelikož dentální hygienista/ka zuby velmi dobře prohlíží, a tak najde kdejakou drobnost. Pak už nastává samotné čistění zubů. Je nutné odstranit veškerý naddásňový zubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů. Tento kámen má skoro každý.
Dalším krokem je pískování (air flow) – pomocí velmi jemného písku odstraňuje odborník zbytky kamene a především pak pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou či kouřením. V případě pokročilé parodontitidy se stav musí předem konzultovat s ošetřujícím zubařem, který stanovil léčebný proces. Součástí dentální hygieny je pak i odstranění poddásňového kamene, což je základní součást léčby parodontitidy.
„V rámci profesionální dentální hygieny musí být i podrobná instruktáž správné techniky čistění dutiny ústní. Stále totiž platí, že čistý zub se nezkazí. Vždy poznám na první pohled, jak se daný klient o své zuby stará a ve většině případů je dobře patrné, kde dělá chybu. Tu musíme společně napravit. Každého je potřeba naučit jak si chrup čistit efektivně a pečlivě,“ vysvětluje Sojková.
Posledním krokem je kontrolní návštěva v individuálně stanoveném čase. Zde se odborník přesvědčí, zda klient zvládne chrup vyčistit, nebo zda je nutná reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.
Výsledek oceníte
Již po první návštěvě dentální hygieny jsou viditelné výsledky. Nejenže zuby jsou hladší, bělejší, ale i mezizubní prostory jsou průchodnější. Hygienistka či lékař vám také poradí, jaký zubní kartáček máte používat a co je hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vás vhodné. A nedivte se, když budete odcházet s několika velikostmi kartáčků na čistění mezizubí. Jen málokdo je takový šťastlivec, že má všechny mezizubní prostory stejně veliké.
Jana 14.06.24, 20:30
1. Zuby
Já chodím jenom k zubaři, ale doma si čistím zuby dva krát denně. Používám na to kartáček, mezizubní kartáček, nit i ústní vodu, takže je to docela proces. Zuby mám krásně čisté a ani se mi nedělají kazy. Čištění zubů mě docela baví. Máme novou koupelnu od firmy https://www.gareko.cz/ , která nám poradila, ať si pořídíme osvětlené zrcadlo, díky kterému na sebe i na zuby krásně vidím :-) .
Alena 11.10.24, 21:14
2.
Dobrý den, prosím chci se zeptat, jakým způsobem se nejvíce staráte o svoji zubní hygienu? Stačí si jen čistit pravidelně zuby nebo používáte ještě něco pro zdravou ústní mikroflóru?
Blanka 16.10.24, 09:40
3.
Dobrý den, pravidelné čištění zubů je určitě důležité, ale abych měla opravdu zdravou ústní mikroflóru, používám ještě něco navíc. Kromě klasického čištění zubů dvakrát denně a občasného používání mezizubních kartáčků jsem zařadila do své rutiny tablety BAC Entos, které podporují přirozenou rovnováhu mikroflóry v ústech. Tablety se nechávají rozpustit přímo v ústech, což mi přijde super, protože působí tam, kde je to nejvíc potřeba. Užívám je dvakrát denně po dobu deseti dnů, a pokud cítím, že je potřeba dlouhodobější podpora, pokračuji s jednou tabletou večer. Díky tomu mám pocit, že se mi záněty i jiné problémy s ústy objevují méně často a celkově se cítím lépe.
Blanka 16.10.24, 09:40
4.
Případně mohu i doporučit se podívat na https://www.lekarnasenimed.cz/lyzaty-a-enzymy/bac-entos-oralni-mikroflora-20-tablet